بابک زنجانی: وزارت نفت قراردادهایی که با من امضا کرده را نشان دهد

بابک زنجانی در دفاعیات خود در نهمین جلسه رسیدگی به پرونده فساد نفتی اظهارداشت: زمانی که من گفتم 22 میلیارد یورو پول نقد دارم رئیس بانک مرکزی گفت چنین چیزی نیست در حالیکه ایشان نه آئینه بین است نه پیشگو به همین جهت صحبتش دخالت در کار دادگاه تلقی می‌شود.

فارس: وی در ادامه با اشاره به موضوع گشایش‌های اعتباری گفت: شرکت نفت مطالبه ای را از بانک مالزی دارد و این مطالبه هم کاملاً مشخص است، در واقع شرکت نفت 2 میلیارد از FIIB می‌خواهد که ما می‌گوییم این رقم به دلیل تحریم‌ها قابل انتقال نیست، البته شرکت نفت به ISO بدهی دارد که باید آن را پرداخت کند.

متهم نفتی خطاب به وکیل شرکت نفت گفت: اگر شما وکیل من بودید قطعاً همین امروز شما را از وکالت خود عزل می‌کردم چرا که خودزنی می‌کنید؛ در این لحظه وکیل شرکت نفت نسبت به این صحبت بابک زنجانی واکنش نشان داد و گفت: شما حق ندارید هر دری‌وری بگویید که قاضی صلواتی هم تذکر سوم را به بابک زنجانی داد و گفت شما حق توهین به هیچکس را ندارید.

زنجانی گفت: آقایان شرکت نفت یک روز می‌گویند پول‌های من حاصل فروش مواد مخدر و اسلحه است و روز دیگر از یقه سفیدها حرف می‌زنند در واقع وکیل شرکت نفت مثال «من نبودم دستم بود» را عملی کرد.

وی در ادامه با اشاره به مصاحبه اخیر وکیل شرکت نفت مبنی بر اینکه این وزارتخانه یک پسورد داشت و با مراجعه به سایتی وجود را در آن میدیده در حالیکه وجوهی نبوده، گفت: چرا شما مردم را مثل خودتان می‌دانید؟ آیا وزارت نفت 18 کشتی و 1.5 میلیارد را با یک حساب اینترنتی به حساب من واریز کرده است؟

زنجانی ادامه داد: اداره خزانه‌داری وزارت نفت به دلیل بدهی سپاه به دنبال من بود و به همین خاطر با آقای (د) به سوئیس سفر کردم، من از سپاه طلبکار بودم و به همین خاطر هم به من حواله داده بودند.

متهم پرونده فساد نفتی افزود: زمانی که به سوئیس رفتیم آقای وزیر با (س.ج) تماس گرفت و او هم گفت که بابک زنجانی اینجاست، تلفن را به من داد و من هم چند دقیقه‌ای با وزیر صحبت کردم، پس چرا می‌گویید آقای (الف.و.د) من را به مسئولان نفت معرفی کرده است؟ من در ارتباط با واردات دارو و گوشت و مرغ با سپاه همکاری داشتم و چون در بین حساب و کتاب‌هایمان از سپاه طلبکار بودم که یک کشتی به مبلغ 103 میلیون دلار به من دادند.

بابک زنجانی به صحبت‌های وکیل شرکت HK اشاره کرد و گفت: ایشان گفتند من با اقداماتم به عربستان کمک کردم، این حرف‌ها صحت ندارد چرا که در پارس جنوبی چند پیمانکار خارجی بودند که به خاطر عدم دریافت مبالغ قراردادهای خود از ایران رفتند.

متهم نفتی با بیان اینکه بیش از 4 سال بود که وزارت نفت پول پیمانکاران خود را نداده بود، گفت: در دستور کار پرداخت‌های شرکت HK به من 2 پیمانکار وجود داشتند که در پارس جنوبی فعالیت می‌کردند و هرکس نداند شما می‌دانید که پول هرکسی را نداده باشم، پول این دو را دادم.

زنجانی خطاب به وکیل شرکت HK گفت: من که وظیفه نداشتم پارس جنوبی را برایتان حفظ کنم، شما طوری حرف می‌زنید که انگار من جان‌کری هستم و تحریم‌ها دست من است.

وی درخصوص دکل‌های نفتی گفت: تا سال 88 ،2 دکل مربوط به زمان هیتلر در پارس جنوبی فعال بود، من در سال 88 با وزیر وقت نفت به چین رفتم و با کمک ارتش چین 7 دکل حفاری را از یک شرکت آمریکایی خریداری کردم و پیش پرداخت آن را هم دادم.

وی ادامه داد: در سال 90، 3 دکل حفاری به کشور فروخته شد و در حال حاضر هم یک دکل از طریق شرکت ISO فروخته شده، آوردن دکل به کشور آن هم در شرایط تحریم، کار آسانی نیست.

متهم پرونده فساد نفتی در ادامه دفاعیات خود در خصوص همکاری با شرکت Fall اظهارداشت: وقتی محموله‌ها را از مالزی به شرکت Fall انتقال دادم آقای (ش) من را به دوبی دعوت کرد چرا که صاحب Fall قبلاً رئیس ارتش دوبی بود، من از (م.ش) خواستم با هر طریقی که امکان دارد Fall را درگیر کند و او هم به آنها گفت زنجانی بانکی در مالزی دارد که خیلی از کارها را می‌تواند انجام دهد.

زنجانی ادامه داد: زمانی که شرکت Fall این موضوع را فهمید گفت تعدادی ال‌سی دارد که می‌خواهد آنها را خرد کند. من هم به آقای (م.ش) گفتم: هرچقدر می‌توانی ال‌سی بگیر و گفتم آنها را در شرکت اونر ایر ترکیه خرج کن تا روی دست‌مان نماند. بعد از این ماجرا بود که شرکت Fall طلبکار و بدهکار شد و از ما خواست جهت ترخیص بار، مدارک را تحویل دهیم.

وی گفت: آقای (م.ش) با من تماس گرفت و گفت باید چکار کنم، ما که مدرکی نداریم به آنها بدهیم، دعوا بالا گرفته و شرکت Fall هم از ما شکایت کرد. (م.ش) هم از شرکت Fall شکایت کرد و در همین زمان بود که شرکت مذکور اعلام کرد که در بارهای شما آب وجود دارد. (م.ش) هم در امارات شکایتی را علیه Fall می‌کند و خواستار بازپس‌گیری محموله‌ها می‌شود.

بابک زنجانی خطاب به رئیس دادگاه گفت: من از شما درخواست می‌کنم از وزارت نفت بخواهید قراردادهایی را که مدعی هستند با من داشته‌اند جهت تنویر افکار عمومی به همه نشان دهند، من می‌دانم که تلاش‌های وزارت نفت برای بد نشان دادن من یک کار هدایت‌شده است.

در این لحظه قاضی صلواتی گفت:‌ به جای اینکه به حواشی بپردازید، دفاعیات خود را انجام دهید که بابک زنجانی هم در پاسخ گفت اگر حرف‌هایم ناراحت‌تان می‌کند، بنشینم.

وی افزود: می‌گویند چطور امکان دارد شیخ اماراتی 15 میلیارد یورو را در اختیار فرد بگذارد، وقتی کسی کار بزرگی انجام می‌دهد دیگر مانند کسی نیست که برای یک رقم کوچک چک بدهد و مدام حساب‌کشی کند. اعتبار در کارهای بزرگ حرف اول را می‌زند. در مورد آن 15 میلیارد یورو هم نمی‌توانیم بگوییم چرا سند ندارد و درباره‌اش به ماده و قانون اشاره کنیم.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *